• Historia szkoły

        • Szkoła Podstawowa w Liwie zbudowana została w 1886r.  Poprzedni budynek szkolny był drewniany i uległ spaleniu.
          Przeszło 120 letni dąb obok szkoły świadczy o jej budowie bowiem akt erekcyjny zakopany został pod jego korzeniami. Wiadomość ta jest autentyczna bowiem pochodzi od pani Janiny Radzimirskiej żony zmarłego dyrektora mgr Mariana Radzimirskiego. Jeszcze w latach PRL-u państwa Radzimirskich odwiedzili byli nauczyciele z czasów przedwojennych sprzed 1939r. i potwierdzili ten fakt historyczny. Nauczycielami za czasów niemieckich byli: Comusin, Stibor Gustaw, a ostatnio przed 1945r. Amling. Dąb ten powinien być objęty specjalną ochroną jako zabytek.

            Po raz pierwszy naukę w szkole 1 XII 1945 roku rozpoczęło 45 dzieci, którymi zaopiekowała się pani Józefa Emilian (Rapacka). Od 1 XI 1946 roku kierownictwo szkoły objął pan Aleksander Albiński. Na zakończenie roku szkolnego 1945/46 urządzono przedstawienie, z którego dochód przeznaczono na zakup książek do biblioteki szkolnej. 1 II 1948 roku kierownictwo szkoły objął pan Marian Radzimirski., który kierował  placówką przez 33 lata (do 1981 roku). Niesamowitą radość sprawił dzieciom zamontowany w czerwcu 1949 r. aparat radiowy i cztery głośniki. Dzieci już o siódmej rano przychodziły posłuchać muzyki. W roku szkolnym 1949/50 szkolne mury opuścili pierwsi absolwenci. Do 1951 roku w szkole pracowało tylko trzech nauczycieli. Z biegiem lat liczba nauczycieli wzrastała, przybywało również uczniów.

          W latach 1960-66 na podbudowie 7- klasowej szkoły podstawowej działała dwuletnia Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Przedmioty zawodowe prowadził wówczas inż. Gustaw Brzezin. 

          W dniach 28-30 XII 1975 roku zawitała do szkoły telewizja. Filmowano „ścieżkę zdrowia”, którą wykonali chłopcy z klas starszych z pomocą nauczycieli: p. Krzysztofa Arłukowicza i p. Piotra Pyrteja. Na antenie telewizji program ukazał się 23 I 1976 roku.

          Początkowo szkoła mieściła się w jednym budynku (po dawnej szkole niemieckiej), jednak
          w roku 1967 zagospodarowano drugi budynek, w którym wcześniej mieściła się Rada Gromadzka.

           

          W latach siedemdziesiątych prężnie działało w szkole objazdowe kino obsługiwane przez pana Wacława Krygiera.

          Przez wiele lat, w czasie wakacji  w szkole organizowano kolonie letnie, na które przyjeżdżały dzieci z różnych stron Polski.

          W 500-setną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (w 1973 roku) młodzież szkolna obrała go na patrona szkoły. Oficjalne nadanie imienia oraz wręczenie szkole sztandaru nastąpiło wiele lat później, 8 maja 1985 roku. Fundatorami sztandaru było społeczeństwo obwodu szkoły

          i zakłady pracy. Odsłonięto też tablicę pamiątkową ku czci patrona. Rzeźbę Mikołaja Kopernika wykonał absolwent tej szkoły Bogdan Borkowski. Uroczystość ta została upamiętniona w artykule „Dla siebie i środowiska” w Gazecie Olsztyńskiej.

          W czerwcu 2000 roku ostatni absolwenci klasy ósmej opuścili mury szkoły.

           

          Od Września 1999 r do 2012 r szkoła funkcjonowała jako szkoła sześcioletnia. Z dniem 31 sierpnia 2012 r zmniejszono stopień organizacyjny szkoły do klas I -III.

          W 2003 roku powstała w szkole pracownia komputerowa z 13 stanowiskami i dostępem do Internetu. W roku szk. 2003/04 działała tu kawiarenka internetowa. W 2006r. szkoła wzbogaciła się o Internetowe Centrum Multimedialne w bibliotece szkolnej, a 2007r. otrzymała nowoczesną pracownię komputerową.

           

           

          Aktualnie w szkole kształcą się uczniowie I etapu edukacyjnego. W szkole funkcjonuje również oddział przedszkolny i punkt przedszkolny „Jaś i Małgosia”

          Szkoła zajmuje dwa budynki. Dzieci mają do dyspozycji dobrze wyposażone sale lekcyjne, salę komputerową, świetlicę, salę gimnastyczną (zastępczą), salę zabaw, bibliotekę oraz boisko z dostępem do placu zabaw. Baza szkoły jest systematycznie modernizowana i unowocześniana m. in. poprzez udział w programach rządowych i projektach unijnych. W szkole pracuje wykwalifikowana, doskonaląca się kadra pedagogiczna, która dba o wszechstronny rozwój każdego dziecka oraz wspiera dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

           

          Szkoła stwarza warunki do rozwoju zdolności i zainteresowań uczniów. Umożliwia udział w zajęciach pozalekcyjnych, konkursach szkolnych, gminnych i powiatowych oraz w wojewódzkich dla dzieci chętnych i wyróżniających się w danej dziedzinie. Dzieci mają możliwość uczestniczenia w rożnych programach , projektach, kampaniach edukacyjnych i profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa, aktywności fizycznej, oraz w zakresie edukacji zdrowotnej, ekologicznej (m. in. „Żyj bezpiecznie”, ”Przemoc wobec dziecka STOP”, „Ratujemy i uczymy ratować”, „Cukierki”, „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”, „Biały uśmiech”.

           

          W szkole realizowano również programy i projekty na rzecz szkoły i środowiska: „Szkoła Marzeń”, „Indywidualizacja procesu nauczania uczniów klas I-III”, „Drzwi do przyszłości”, ”Artystyczne pokolenie WWW”, „ Dbaj o zdrowie poprzez ruch, dietę i higienę w każdym wieku”, „Dodatkowe zajęcia dla Jasia i Małgosi”.

           

          Ważnym elementem pracy wychowawczej szkoły jest zachęcanie uczniów do udziału w działaniach na rzecz innych. Szkoła w tym zakresie współpracuje z organizacjami charytatywnymi, włączając się w ich kampanie oraz organizując własne akcje niesienia pomocy potrzebującym, a zwłaszcza dzieciom (m. in. „Szkoło pomóż i ty”- Fundacja osób niepełnosprawnych, Fundacja Pomocy Dzieciom „Serduszko”, ”Zbieramy nakrętki”- Fundacja pomocy dzieciom.

          Szkoła funkcjonuje w ścisłym powiązaniu ze środowiskiem lokalnym, z którego zasobów korzysta. Podejmuje liczne inicjatywy na rzecz miejscowej społeczności w zakresie, np.: organizacji imprez środowiskowych, działalności charytatywnej.

           

          Bardzo ważnym elementem strategii wychowawczej jest uczestnictwo rodziców w życiu szkoły. Rodzice inicjują i współorganizują liczne przedsięwzięcia na terenie szkoły i aktywnie w nich uczestniczą. W realizację działań szkoła angażuje również liczne instytucje, które wspierają w wykonywaniu zadań dotyczących pomocy materialnej, opiekuńczej oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

           

          W szkole tworzona jest przyjazna atmosfera nauki i pracy. Klimat panujący w placówce sprzyja wychowaniu, uczeniu się, rozwijaniu zainteresowań oraz twórczej aktywności uczniów i nauczycieli.

          Tak wiele „małych i dużych” osiągnięć szkoły wpisuje się w realizację koncepcji pracy szkoły, której przyświeca motto „Szkoła-miejscem dobrych relacji międzyludzkich, w którym dziecko czerpie radość z wszechstronnego rozwoju”.